Drewno, MDF czy poliestyren - jaki rodzaj listew przyściennych wybrać?
- Szczegóły
Ułożenie podłogi jest jednym z ważniejszych etapów remontu mieszkania lub domu. Oznacza ono, że zakończyły się prace mokre i najbardziej brudzące, a przyszłych lokatorów czeka już tylko przyjemność wykańczania i aranżacji wnętrz. Podłoga jednak to nie tylko równo ułożone panele, deski czy parkiet, ale też ukrywające szczeliny dylatacyjne listwy przypodłogowe. Jak je wybrać? Czym różnią się listwy wykonane z poszczególnych materiałów? Sprawdźmy!
Listwy z MDF
Jeszcze parę lat temu najbardziej pożądane były listwy z MDF. Nic w tym dziwnego – panowała moda na wnętrza w stylu skandynawskim, a biała, szerokie listwy grają w nich ważną rolę. Białe listwy przyścienne optycznie powiększają wnętrze, ale też stanowią ciekawy kontrast np. dla kolorowych tapet czy ścian pomalowanych na wyraziste odcienie. Niestety nie pasują do każdego stylu wnętrza.
Przypodłogowe listwy drewniane
Obecnie coraz więcej osób interesuje się listwami przyściennymi z drewna. Styl skandynawski powoli odchodzi do lamusa, a najmodniejsze trendy w urządzaniu wnętrz nawiązują do natury. Po latach zachwytu sztucznymi panelami Polacy wracają też do drewnianych podłóg, w tym do zapomnianych przez jakiś czas, mozolnie układanych parkietów. Podłogi drewniane dobrej jakości wymagają odpowiedniej oprawy – stąd też do łask wróciły drewniane listwy przyścienne. Ich ogromną zaletą jest to, że są ponadczasowe, a w razie potrzeby można je odnowić wraz z podłogą. Listwy z drewna da się też pomalować, jeśli zdecydujemy się na zmianę aranżacji wnętrza za kilka lat.
Listwy z poliestyrenu
Listwy z poliestyrenu, potocznie nazywane styropianowymi, wbrew pozorom są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Bez problemu można je pomalować, nadając im zupełnie nowego charakteru. Nawet jeśli listwa ulegnie uszkodzeniu, wystarczy uzupełnić je klejem montażowym, by odzyskała pierwotny wygląd. Chociaż listwy z poliestyrenu mogą kusić ceną, z pewnością nie są tak trwałe jak te wykonane z naturalnego drewna.