Jak wygląda proces cyklinowania podłogi?
- Szczegóły
Podłogi z naturalnego drewna zdaniem wielu osób nie mają sobie równych. Są ciepłe, bardzo ładnie się prezentują i co ważne, mogą służyć przez wiele lat. Piękny rysunek słoi, atrakcyjne wybarwienia i różne dostępne kształty – od wciąż popularnej drewnianej mozaiki, przez rozmaite rodzaje parkietów, aż po lite deski – sprawiają, że nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem drewnianej podłogi pasującej do jego koncepcji wnętrza. Jedną z wielkich zalet wykończenia podłogi drewnem, jest to, że może ona być bardzo łatwo odnowiona dzięki cyklinowaniu. Sprawdźmy, jak wygląda ten proces i z czym się wiąże.
Zabezpieczanie powierzchni podłogi drewnianej
Cyklinowanie podłogi jest rodzajem szlifowania powierzchni ułożonego drewna. Jest ono wykonywane zarówno przy jej układaniu, jak i w razie, gdy wymaga ona odświeżenia. Dzięki cyklinowaniu drewno zostaje wygładzone i nabiera większej wytrzymałości na obciążenia, zyskuje lepszy wygląd oraz staje się bardziej podatne na lakierowanie.
Cyklinowanie wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego cykliniarką. Jego część robocza jest wyposażona w zespół wałków, na które zakłada się pasy bezkońcowe z papieru ściernego. Płaszczyzna pasa styka się z powierzchnią podłogi, a dzięki obrotom wałków ścierniwo papieru zdziera kolejne cienkie warstwy drewna.
Dla uzyskania lepszego efektu stosuje się papier ścierny o różnej gradacji, czyli wielkości ziaren. Na początku procesu używa się papieru z grubym ziarnem, a następnie zmienia się je na drobniejsze. W ten sposób można łatwo usunąć nierówności czy resztki starego lakieru, a następnie precyzyjnie wygładzić drewno. Kolejne zabiegi przeprowadza się kilkukrotnie, dobierając gradację papieru do szlifowanego gatunku drewna i jego twardości.
Ilość koniecznych cyklinowań zależy od rodzaju drewna ułożonego na podłodze. Drobniejsze parkiety przemysłowe trzeba niejednokrotnie szlifować aż 6 razy, podczas gdy w przypadku desek zazwyczaj wystarczają 3 zabiegi.
Po cyklinowaniu podłoga musi być starannie odkurzona, a wszystkie szczeliny między poszczególnymi elementami wypełnia się specjalną szpachlówką. Po tej operacji podłogę trzeba jeszcze raz przeszlifować, odkurzyć i przygotować do lakierowania. Przed nałożeniem lakieru zwykle stosuje się specjalny podkład poprawiający przyczepność. Samo lakierowanie wymaga nałożenia kilku warstw lakieru, zwykle 2 lub 3. Po wyschnięciu powłoka stanowi naturalną barierę ochronną drewna.
Zamiast lakierowania drewno można także zaolejować. Wymaga to nieco innego doboru papieru podczas cyklinowania. Olej zabezpieczający drewno może być nanoszony ręcznie lub specjalnym urządzeniem, które go podgrzewa, ułatwiając wnikanie substancji w głąb struktury drewna. W przypadku olejowania ręcznego konieczne są dodatkowe polerowania.