Jak zmienić kolor parkietu?
- Szczegóły
Drewniane podłogi są wciąż najchętniej wybieranym rozwiązaniem w polskich mieszkaniach i domach. I nic w tym dziwnego. Drewno to materiał naturalny, dodający wnętrzom przytulności, ale i elegancji. Do tego dobrze trzyma ciepło i jest przyjemne w dotyku, gdy chodzi się po nim bosymi stopami. Wiele osób ma swoich domach piękne parkiety, ułożone lata temu, które jednak dawno im się znudziły. Starej solidnej klepki czy desek nie trzeba zrywać, by nadać podłodze nowy charakter. Wystarczy zmienić jej kolor! Jak to zrobić?
Lakier, olej czy bejca?
Produktów do zmiany koloru parkietu jest naprawdę wiele. Wybór jednego z nich powinien być podyktowany tym, czego oczekują mieszkańcy danego domu. Wiele osób sięga po podbarwiane lakiery do parkietów. Drewniana podłoga pomalowana takim lakierem zyskuje bardziej jednolity kolor (do wyboru z palety kolorów), a słoje przez ta stają się trochę mniej widoczne. Ciekawy efekt można uzyskać też przy użyciu oleju (lub wosku). Te produkty z kolei podkreślą słoje, jednocześnie nadając drewnu satynowego połysku. Część osób decyduje się na zmianę koloru parkietu z użyciem bejcy. Bejca schnie dość długo i wymaga dodatkowego pokrycia lakierem – jednak daje piękny, naturalny efekt. W sklepach dostępne są też farby do podłóg, które umożliwiają całkowite, jednolite pokrycie drewnianej posadzki i spektakularną zmianę wyglądu podłogi.
Samemu, czy z pomocą fachowców?
Chociaż może się wydawać, że lakierowanie czy olejowanie parkietu nie są skomplikowane, lepiej zrobić to z pomocą fachowców. Przed nałożeniem produktu zmieniającego kolor potrzebna jest bowiem renowacja parkietu. Klepkę (lub deski) należy najpierw oczyścić ze starych powłok, wycyklinować i wyszlifować. Dopiero wtedy można na nią nakładać kolejne warstwy lakieru. Podłoga to duża powierzchnia we wnętrzu, która niestety nie wybacza błędów popełnionych podczas renowacji – wszystkie będą widoczne jak na dłoni. Specjaliści nie tylko poprawnie przeprowadzą wszystkie prace, ale też dobiorą produkty odpowiednie dla danego rodzaju drewna.