Kiedy należy poddać parkiet renowacji?
- Szczegóły
Podłogi z drewnianych paneli wyglądają elegancko i dodają szlachetności całemu wnętrzu. Niestety, jeżeli nie będą poddawane regularnej pielęgnacji przy użyciu właściwych środków, z czasem mogą zniszczeć i utracić swój blask. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i poznaj sygnały, które świadczą o tym, że twój parkiet wymaga generalnej odnowy.
Zniszczony parkiet? Sprawdź, czy da się to naprawić
Drewniana podłoga z czasem pokrywa się zarysowaniami, wyszczerbieniami lub wgłębieniami. W wyniku niedostatecznej wilgotności powietrza może nawet popękać. Choć niekiedy takie zniszczenia kwalifikują parkiet do wymiany, odpowiednio wczesne podjęcie działania może go jeszcze uratować. Jeżeli zarysowania nie sięgają poza wierzchnią warstwę paneli, można wygładzić je poprzez cyklinowanie – czyli zeszlifowanie wierzchniej warstwy drewna. Zabieg ten stanowi podstawę renowacji parkietu – należy przeprowadzać go regularnie, z częstotliwością dostosowaną do intensywności użytkowania pomieszczenia i gatunku drewna, z jakiego wykonano panele.
Drewnianą podłogę można odrestaurować również w przypadku większych zniszczeń. Niezbyt głębokie pęknięcia i odpryski można załatać za pomocą masy szpachlowej do drewnianych podłóg. Dzięki temu, że łączy się ona z pyłem, jaki pozostaje po cyklinowaniu, masa taka ma kolor paneli – wykonana z niej łatka nie będzie więc odróżniać się od reszty powierzchni. Uzupełniony w ten sposób ubytek należy następnie zeszlifować w celu wyrównania jego powierzchni. Pojedyncze panele, które są zbyt zniszczone na naprawę, mogą zostać po prostu wymienione na nowe.
Zabiegi renowacyjne należy zawsze zakończyć poprzez zabezpieczenie podłogi. Do wyboru są tu lakierowanie lub olejowanie.
- Lakierowanie – lakierowane podłogi są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji i nie wymagają tak częstych i daleko idących zabiegów, jak te olejowane. Co więcej, lakier do podłóg występuje w różnych wariantach, m.in. matowych, z połyskiem czy z dodatkiem koloru. Warto pamiętać, że lakier sprawdzi się głównie w suchych pomieszczeniach.
- Olejowanie – polega na natarciu paneli specjalistycznym olejem do podłóg, który impregnuje drewno poprzez przenikanie w jego strukturę. W odróżnieniu od lakieru, oleje sprawdzą się w miejscach, w których panuje wilgoć, takich jak np. kuchnia.